Elektrėnų turizmo informacijos centras

Ausieniškių buvusio dvaro sodybos fragmentai

Dvarai

Audio gidas

0:00
0:00

Ausieniškių dvaras buvo netoli Vievio, Ausieniškių kaime (dabar Vievio seniūnija) ir stovėjo ant Aliosos ežero kranto. Minimas jau XVII–XVIII a. Istorijos šaltiniuose aptinkamas šio dvaro savininkas Vincentas Matusevičius, 1831 metais vadovavęs stambiam sukilėlių būriui. Tų metų rudenį čia įvyko sukilėlių mūšis su caro kariuomene. Negausi caro kariuomenės įgula pasidavė, tačiau po mūšio sudegino gyvenamąjį namą ir pastatus. Paskatinti pergalės, sukilėliai kovėsi prie Ausieniškių, Kėdainių, Baisiogalos. 1831 m. balandžio 20 d. prie Ausieniškių palivarko vyko sukilėlių mūšis su caro kariuomene, kurį sukilėliai pralaimėjo. Mediniai dvaro pastatai ir kaimas sudegė, tačiau dvaras išliko.

Pralaimėję, jie turėjo bėgti į užsienį. Emigravo ir Vincentas Matusevičius. Drezdene jis susipažino su Adomu Mickevičiumi ir papasakojo jam apie kovas prie gimtųjų Ausieniškių. Tuo sužavėtas, poetas sukūrė eilėraštį „Naktigultas“, kuriame vaizduoja sukilėlių nakvynę prie Trakų ežerų.

Dvaro žemė buvo konfiskuota.

  • 1863 metais dvaro teritorijoje vyko mūšis tarp carinės kariuomenės ir sukilėlių.
  • 1923 m. dvare gyveno 23 gyventojai. Jam priklausė dalis aplinkinių miškų, kurie 1940 m. buvo nacionalizuoti.
  • 1935 m. dvaras priklausė Boleslovui Karčiauskui, vėliau – Felicijai Stašienei.

Dabar dvarvietė apaugusi senais medžiais, išlikęs tvenkinys, šalia jo – ūkinis pastatas. Kiek atokiau – neblogai išsilaikęs ponų namas. Centrinėje jo dalyje – dviejų aukštų portikas. Namą supa sulaukėjęs parkas.

Atsiliepimai

Komentuoti