Elektrėnų turizmo informacijos centras

Į Elektrėnus atvykstantis I. Kvik: apie lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą

Žinomas Lietuvos dainininkas, romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik daugeliui puikiai atpažįstamas iš publikos pamėgtų romų dainų. Tačiau pastaruoju metu atlikėjas daug dėmesio skiria lietuviškam folklorui. Kitu žvilgsniu pažiūrėjęs į lietuvių liaudies dainas, vyras sako, kad ir joms galima suteikti romams būdingos ugnies.

Būtent tokios dainos, kaip lietuviams puikiai pažįstamos „Ant kalno karklai”, „Vaikštinėjo povelė”, „Pasvarscyk, antela” jau kuris laikas skamba „Sare Roma” pasirodymuose. „Visuomet sakau, kad neturime skirstyti vieni kitų pagal tautybę. Todėl manau, kad ir muzikos nereikia skirstyti. Ji mus ne skiria, o vienija“, - sako I.Kvik. Jis sutiko pasidalinti pasakojimu, kaip gimė idėja dainuoti lietuvių liaudies dainas ir kaip lietuviams sektųsi atlikti romų muziką. O jau spalio 20 d. I.Kvik ir SARE ROMA surengs įspūdiną koncertą Elektrėnų kultūros centre.

- Kaip gimė mintis perdaryti lietuvių liaudies dainas pagal romų muzikos temperamentą?

-  Tiesą sakant, noras leistis į tokį eksperimentą galvoje kirbėjo jau labai seniai. Visi „Sare Roma” ansamblio nariai yra gimę Lietuvoje ir visą gyvenimą čia gyvena. Todėl atrodo, kad viskas susiklostė natūraliai. Man tiesiog labai patinka lietuvių kalba ir lietuvių liaudies dainos, folkloras. Juk romų muzika ir gimė iš tų šalių, kuriuose jie gyveno įkvėpimo. Ispanijoje gyvenančių romų muzikoje jaučiamas flamenko stilius, Balkanų šalių grupių muzikoje - balkanų muzika.  Kai pirmą kartą išgirdau dainą „Pasvarcyk, antela”, man ji labai patiko. Pamaniau, kad ji labai gražiai skambėtų romų romanso stiliumi. Reikėjo tik pabandyti. Taip pat gimė ir kitų dainų variantai. Studijoje su gitara ėmėme dainuoti ir atrodo, kad įkvėpimas tiesiog liejosi. Visiškai natūraliai. Labai džiaugiuosi rezultatu, nes ypač dzūkų ir žemaičių tarmė man yra pati gražiausia, mane žavi šiomis tarmėmis kalbantys žmonės. Tai kaip muzika.   Tikiuosi, kad šios dainos palies ir mūsų klausytojų širdis. Visas jas atliksime mūsų planuojamame šių metų koncertiniame ture „Gypsy fiesta”, kurio metu aplankysime Lazdijus, Radviliškį, Šakius, Elektrėnus, Kauną, Biržus, Anykščius, Švenčionis, Klaipėdą, Naująją Akmenę, Vilnių, Kuršėnus. Žinoma, joje atliksime ir publikos mylimas ir puikiai žinomas „Sare roma” dainas, tokias kaip „Lietuvaitė”, Aš turtingas”, Tie keliai”.

- O lietuviams ar pavyktų atlikti romų dainas?

- Ne tik pavyktų, jiems puikiai tai sekasi! Kiekvienais metais organizuojame tarptautinį romų kultūros festivalį „Gypsy fest” , kuriame šiemet kvietėme klausytojus mėgautis romanizacija. „Sare Roma” scenoje dainavo lietuvių dainas, o mūsų svečiai, žinomi Lietuvos atlikėjai, atliko romų dainas. Tai buvo toks magiškas muzikos kokteilis, kurio niekas nesitikėjo. Mane labai nustebino, kiek daug lietuviškų dainininkų yra įsigilinę į romų muziką ir kaip puikiai pavyko koncertas. Romanizacija tikrai įvyko. Tai dar kartą įrodė, kokia didelė galia yra muzikoje - jie vienija, sėja taiką ir bendrystę.

- Žmonės pastaruoju metu gąsdinami ekonominiu sunkumu. Ar jaučiate, kad žmonės mažiau eitų į koncertus?

- Tegul tai ir lieka tik gąsdinimais (juokiasi). Gal pardavimų sumažėjimas labiau jaučiamas didmiesčiuose, kurie pripildyti renginių, kur arenose nuolat vyksta įvairūs koncertai. Tuo metu rajonuose gyvenantys žmonės, manau, labai laukia koncertų ir pas juos atvykstančių dainininkų. Bilietų prekyba į mūsų šių metų koncertinį turą „Gypsy fiesta“ dar tik prasidėjo, bet esu tikras, kad kiekviename mieste sulauksime pilnutėlės žiūrovų salės. „Sare Roma“ per daug metų subūrė tikrų klausytojų fanų bendruomenę, kuri su metais tik didėja. Matau, kaip mūsų klausytojai laukia mūsų ir kaip vertina mūsų indėlį į pasirodymus. GYPSY FIESTA – tai nėra dainų vakaras. SARE ROMA koncertas – tai spalvingas, ugnį kaitinantis spektaklis su išskirtiniais kostiumais, specialiaisiais šviesos ir garso efektais. Grupė atvažiuoja su programa, kurią kūrė visa komanda profesionalų. Kiekvieną kartą po koncertų girdime, kad žmonės tokio reginio nepamiršta dar ilgai, o pamatę kartą, mielai perka bilietus kaip dovaną savo artimiesiems ar draugams.

SARE ROMA komanda GYPSY FIESTOS turui ruošiasi ne tik kruopščiai kurdama atlikėjams ne tik skirtingus kostiumų komplektus, bet ir daug įvairių dekoracijų, netradicinių sprendimų scenoje. O viską vainikuos – Jūsų, mieli žiūrovai, šiluma ir aplodismentai. Ne kartą įrodėte, kad iš plačios romiškos širdies atliekamos dainos nepalieka abejingų, o aistringa ir virtuoziškai atlikta muzika užburia ir padovanoja pačius geriausius jausmus ir emocijas.

I.Kvik ir SARE ROMA koncertas GYPSY FIESTA Elektrėnuose jau spalio 20 d. Bilietus įsigyti galima Elektrėnų kultūros centro kasije ir čia:  https://kakava.lt/renginys/gypsy-fiesta-istvano-kvik-ir-sare-roma-koncertinis-rudens-turas/6536/11029

Daugiau informacijos: Ištvan Kvik, tel. +37063721575 el.p.  [email protected]

Atsiliepimai

Komentuoti