Vievio kelių muziejus skaičiuoja trečiąjį dešimtmetį

            Vievio kelių muziejus skaičiuoja trečiąjį dešimtmetį

        

2018 metais spalio 19 d. sukaks 23 metai, kai Vievyje, valstybinės įmonės “Automagistralė” patalpose  buvo atidarytas Kelių muziejus. Per palyginti neilgą laikotarpį muziejus sukaupė per 6000 eksponatų, atspindinčių Lietuvos kelių istoriją nuo Romos imperijos laikų iki mūsų dienų. Tai – tiltų, viadukų, sankryžų, autobusų stočių, gamybinių bazių ir kt. statinių maketai, kelių tiesimo ir tvarkymo senieji įrankiai, mašinos, vežimai, kelio ženklai. Tai ir senasis akmenskaldžio apavas „čempės”, skirtas apsaugoti kojas nuo kūjo smūgio skaldant akmenis, tai ir garsioji „kalamaška”, savivartis vežimas, pagrindinis Žemaičių plento tiesimo mechanizmas, tai ir daugelis kitų unikalių eksponatų.

Muziejaus ekspozicijose taip pat galima išvysti senuosius Lietuvos kelių muziejinius žemėlapius, nuotraukų albumus. Sukaupta daug knygų, žurnalų, kitų leidinių lietuvių ir užsienio kalbomis apie kelių tiesimą ir priežiūrą. Čia pamatysime ir unikalią daugiau kaip prieš 100 metų Tilžėje išleistą knygelę „Įrankis pagerinimui ir sutaisymui šosejų ir paprastų kelių”. Muziejuje saugomi S.Kerbedžio, P.Vileišio, kitų žymiausių praeities ir dabarties kelininkų portretai, nuotraukos. Tarp kitų eksponatų ir žalvarinė lenta, nulieta tilto per Nemuną 1930 m. pastatymo proga.

                   Gausiai iliustruotuose ir reguliariai naujausia medžiaga papildomuose stenduose pasakojama apie kelių tiesėjus, jų atliktus darbus. Pateikiama daug duomenų apie Lietuvos kelių vystymosi raidą nuo Gintaro kelio, Žemaičių plento iki šių dienų magistralių Vilnius-Kaunas-Klaipėda, Vilnius-Panevėžys, „Via Baltica“.

                      Muziejuje daug kelių statybos medžiagų, uolienų, mineralų, kristalų pavyzdžių, atvežtų iš įvairių pasaulio kraštų. Veikia nedidelis, bet jaunųjų lankytojų labiausiai mėgstamas medžioklės, faunos ir gamtos skyrius, kuriame galima išvysti Lietuvos faunos atstovų iškamšas. Lankytojus dažnai nustebina mamuto iltis, rasta Lietuvoje.

Originalios formos metalinių konstrukcijų paviljone eksponuojama prieškarinė ir pokarinė kelių tiesimo ir priežiūros technika, pradedant arkliniu skreperiu ir dvivagiu plūgu, baigiant milžinišku rotoriumi sniego valytuvu. Čia ir unikalus autentiškas kelių arklių traukiamas Genšelio firmos apie 1854 m. Vokietijoje pagamintas bitumo šildymo katilas, kūrenamas kelmais ir malkomis, daugybė kitų mechanizmų.

“Lietuvos keliai turi savo sudėtingą istoriją, pradedant LDK vieškeliais bei pirmaisiais traktais, ir baigiant šių dienų magistralėmis: Vilnius-Kaunas-Klaipėda ir “Viabaltica”. Šios magistralės sudaro mūsų Lietuvos   kelių tinkle stuburą ir atlaiko pagrindinę automobilių transporto naštą. Juk nerasime pasaulyje šalies, kurios istorijoje vienaip ar kitaip nebūtų minimi keliai – žmogaus proto ir rankų kūriniai, leidę piliečiams keliauti, prekiauti, gintis arba pulti. Žodžiu, tobulėti – ekonomiškai ir politiškai. Todėl ir šiandien taip pat būtų sunku rasti valstybę, kurios gerovės tiesiogiai neįtakotų automobilių kelių būklė ir perspektyvos”, – teigia muziejaus lankytojams vienas pirmųjų šio unikalaus muziejaus kūrėjų ir puoselėtojų, muziejaus ekskursijų vadovas Juozas Stepankevičius.

                    Muziejus nestokoja lankytojų – šeimos ir pavieniai gyventojai, studentai, kelių specialistai – pagyvenę ir jauni, kurie egzaminams čia ieško papildomų žinių, vaizdinės medžiagos. Naudingą informaciją apie senuosius Lietuvos kelius bei naudotą techniką juos tiesiant ir prižiūrint edukacinėse pamokėlėse, kurias išradingai ir įdomiai veda Juozas Stepankevičius, čia sužino moksleiviai. Lietuvos kelių muziejumi domisi ir svečiai iš užsienio, tolimiausių kraštų atstovai, sužinoję apie šį Lietuvos muziejų iš “Facebuko”.  Prie originalios senosios kelių technikos mėgsta fotografuotis jaunimas, siekiantis įsiamžinti „asmenukėje“ senovinės technikos muziejuje. O šiuolaikinį „kompiuterizuotą“ jaunimą muziejuje traukia pernai įsigytas  interaktyvusis stalas su interaktyviu turiniu. Tai – elektroninis informacinis stendas, kurį muziejui sumontavo UAB “ALTUM RETAIL”.

                   Šiame įrenginyje, naudojantis išmaniosios elektroninės aparatūros valdymo principu (liečiant pirštais ekraną) galima pamatyti viską – fofografijas eksponatų, neeksponuojamų muziejaus salėse dėl savo didelių gabaritų, susipažinti su muziejaus istorija vartant ir skaitant atitinkamas knygas, pasigėrėti videofilmais apie Lietuvos kelius. Galima pasižiūrėti nuotraukas apie muziejaus veiklą, jo lankytojus ir muziejaus ateities perspektyvas. Galima sudalyvauti įdomioje viktorinoje apie saugų eismą kelyje, nusifotografuoti. Yra ką veikti prie jo ir mažiesiems lankytojams. Jie gali ekrane piešti pirštukais, o gali ir dėlioti įvairias dėliones.

                   Vievio kelių muziejus laukia jūsų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *